| Engine Displacement | 162.71 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine | |
| Mileage Per Liter | 42 Kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 115 Kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 13.93 HP @ 8500 rpm | |
| Maximum Torque | 13.90 Nm @ 6000 rpm | |
| Kerb Weight | 140 kg weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Honda X Blade ABS |
|---|---|
| Model | X Blade ABS |
| Color | Pearl Spartan Red, Matte Frozen Silver, Matte Marshal Green Metallic, Matte Marvel Blue Metallic,Pearl Igneous Black |
| Price | Tk 214,500 |
| Brand | Honda |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
|---|---|
| Displacement | 162.71 cc |
| Maximum Power | 13.93 HP @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 13.90 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick/self |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5 |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 42 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 115 Kmph |
| Chassis | Diamond |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Length | 2013 mm |
|---|---|
| Width | 786 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 12 litres |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1347 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Headlight | 12V 35/35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 100/80-17 (MRF Zapper FYM), Rear:140/70-17 (MRF Zapper FYM) |
|---|---|
| Tyre Type | Info not available |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Info not available |
| Front Brake | 276mm Disc with a triple-pot Nissin caliper |
| Rear Brake | 220mm Disc with a single-pot Nissin caliper |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Awesome bike for city traffic and also London Drive. Best comfort. Easy gear change. Best braking systems.
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: 149cc, 4-stroke
Mileage PL: 38 Kmpl Mileage
Top Speed: 115 Kmph Max Speed
Maximum Power: 14 Bhp @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: 4-stroke, 2-valve, single cylinder, Vertical engine
Mileage PL: 38 Kmpl Mileage
Top Speed: 135 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16.8 BHP @ 8000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: 1-cylinder/4-stroke/4-valve
Mileage PL: 40 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 145 KM/H Top Speed
Maximum Power: 13.3kW/9500 r/min
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 154.8 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 108 km/h Top speed
Maximum Power: 11.6 PS @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.6 cc Engine
Engine Type: Air Cooled 4 Stroke , Single Cylinder
Mileage PL: 40 KM/L Mileage
Top Speed: 120 KM/H Top Speed
Maximum Power: 11.2Kw @ 9000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →